Publikoval: anuris | marec 25, 2009

Echá z Echo

echoes_from_echoPôvodný pilot Dollhouse s názvom “Echo” sa síce na televízne obrazovky nikdy nedostal (podľa najnovších správ by sa snáď mohol objaviť na DVD 1. sezóny), avšak namiesto toho, aby celý skončil niekde v archíve, boli niektoré jeho časti spätne využité a zakomponované do seriálu. Sám Joss v jednom z rozhovorov potvrdil, že hoci sa z Echo nakoniec nestala druhá epizóda, ako sa to sprvoti plánovalo, časti z nej scenáristi “skanibalizovali” a zužitkovali v ostatných dieloch. Dollhouse je spolu s Fringe vysielaný s menším počtom reklám, takže je pochopiteľné, že namiesto únavného a drahého natáčania výhradne nových scén použili tvorcovia na zaplnenie extra času, o ktorý sa každá epizóda v dôsledku kratších reklám predĺžila, aj niektoré scény z pôvodného pilotu.

Tieto “ozveny” z Echo možno nájsť vo väčšine spomedzi doteraz odvysielaných šiestich epizód a v tomto článku sa ich pokúsime všetky identifikovať.

Pomôckou nám pri tom bude scenár k pôvodnému pilotu a tento vôbec úplne prvý trailer na Dollhouse, ktorý vznikol krátko po dotočení Echo. Ostatné epizódy sa začali natáčať až asi o 2-3 mesiace neskôr, takže všetky zábery v ňom obsiahnuté by mali pochádzať výhradne z Echo, príp. z iných seriálov a filmov (v prvej “pracovnej” verzii toho traileru boli v záujme vytvorenia akčnejšieho dojmu napr. použité mikro zábery z akčných scén z Buffy – súboj Buffy s Faith v čase 01:03 a Charlieho anjelov – výskok z vrtulníka v čase 00:54).

1×01 Ghost

ghost_snap1 ghost_snap2 ghost_snap3

Hneď nový pilot si z toho pôvodného “vypožičal” zopár scén. Jedná sa o záverečnú pasáž epizódy, v ktorej pätica bábok na čele s Echo nastupuje na “večierku” a spoločne sa ukladá spať do svojich “pelíškov” zabudovaných v podlahe Dollhouse. V tomto smere je koniec oboch pilotov podobný – v Ghost bol však medzi zábery venujúce sa bábkam pridaný ešte krátky úsek s nahým Alphom, ktorý pred pusteným televízorom prehrávajúcim starú nahrávku s Caroline chystá balík pre Ballarda.

Podľa scenára k Echo sa síce pôvodne počítalo až s 10 spacími “jamami”, pravdepodobne z dizajnových a estetických dôvodov sa ich počet nakoniec zredukoval len na päť. Z popisu v scenári sa totiž zdá, že podľa pôvodného zámeru mali byť usporiadané lineárne a nie do kruhu.

Zaujímavosťou je, že po Sierrinej ľavici si môžete všimnúť Victora oblečeného celého v čiernom. Je ho síce vidieť len odzadu, ale podľa stavby tela, účesu a farby vlasov by to mal byť on. V Ghost jeho pravá bábkovská podstata síce ešte odhalená nebola, ale v Echo áno, takže nebol dôvod ho, ako jednu z hlavných postáv a bábok seriálu, v danej scéne neobsiahnuť. Pri recyklácii týchto záberov pre potreby Ghost si však museli dať tvorcovia pozor, aby nám z neho neukázali príliš a nepokazili si tak zvrat chystaný pre Stage Fright. Nakoniec tak vzniklo celkom vydarené pomrknutie na divákov, z ktorého budú mať radosť najmä ľudia vyžívajúci sa v detailoch, zaujímavostiach a kuriozitách.

Že spomínané scény naozaj pochádzajú z Echo sa môžete presvedčiť v traileri v čase 00:31 a 01:46.

1×02 The Target

the_target_snap1

Ballard obdržiava obálku od Alphu a hoci v scenári k Echo si ju našiel podšuchnutú popod dvere svojho bytu, v traileri v čase 01:48 je vidno rovnaký záber, aký bol aj v The Target, kde ju Paul objavil ležať na svojom pracovnom stole v ústredí FBI. Vzhľadom na to, že trailer by mal obsahovať len zábery z Echo, je teda veľmi pravdepodobné, že podobne ako v prípade postelí bábok došlo pred natáčaním k úprave scenára a že aj táto scéna patrí k scénam pochádzajúcim z pôvodného pilotu.

1×03 Stage Fright

stage_fright_snap1 stage_fright_snap2 stage_fright_snap3

Tretia epizóda je na “ozveny” z Echo jednoznačne najbohatšia. Už v úvodnej koláži rekapitulujúcej predošlý dej si možno všimnúť niekoľko scén, ktoré sa v pvých dvoch epizódach vôbec nevyskytovali – konkrétne sem patrí Sierra pozorujúca cvičiace bábky v Dollhouse, Echo na dne bazéna (trailer – začiatok) a Sierra nesúca si tácku s jedlom. Všetky tieto scény pochádzajú práve z Echo.

To isté platí aj o scénach Ballarda s Lubovom – či už o ich spoločnom strešnom “rande” (trailer – 1:50) alebo o telefonáte počas, ktorého dáva Lubov Ballardovi tip, aby sa vydal preskúmať suterén starého opusteného hotela (trailer – 00:46). Prvá scéna by mala byť komplet z Echo s jediným rozdielom, a to, že v pôvodnom pilote v nej zrejme Enver Gjokaj nemal ruský prízvuk, keďže v Echo nebol na Ballarda nasadený ako ruský gangster Lubov, ale ako agent FBI v utajení menom Keene. Podľa všetko sa tak Enver musel v Stage Fright nanovo predabovať aj s ruským prízvukom. Druhá scéna zrejme pochádza z Echo len spolovice – konkrétne tej Victorovej. V scenári je totiž uvedené, že Victor Ballardovi nezavolá do FBI, ale domov do jeho bytu. Opäť však oproti scenáru mohlo dôjsť aj ku zmene a pri samotnom natáčaní mohol byť Victorov hovor “presmerovaný” z Paulovho bytu do FBI.

Paul si nechá od Victora poradiť a rovnako ako v Echo sa aj v Stage Fright vyberie uvedený opustený hotel navštíviť (trailer – 01:41 a 02:12). V oboch epizódach vykopne dvere vedúce do potemnelého suterénu, vytiahne baterku s pištoľou a preskúma terén. Po chvíľke rozhliadania však v pôvodnom pilote nenatrafí na partičku ostrých chlapíkov vyslaných Borodinovcami, ale na Echo.

Poslednou scénou tejto epizódy, ktorá by mohla mať svoj pôvod v Echo je púť postreleného Ballarda v sanitke do nemocnice. V tomto prípade sa však jedná len o “podozrenie”, ktoré by si vyžadovalo opäť zmenu oproti prvej verzii scenára, keďže aj keď si v scenári pre zraneného Ballarda sanitka príde, následna cesta do nemocnice sa v ňom už nespomína. Mimochodom, v nepoužitom pilote Paula nepostrelili Rusi, ale Echo.

1×04 Gray Hour

gray_hour_snap1 gray_hour_snap2 gray_hour_snap3

Konečne máme možnosť vidieť “v reálnom čase” scénu so Sierrou nesúcou si tácku s občerstvením. A spolu s ňou aj jej pokračovanie počas ktorého sa pri jednom stole zíde celá naša ústredná trojica bábok (trailer – 00:57). To si všimne Topher, ktorý o svojom čiastočne fascinujúcom a čiastočne znepokojujúcom postrehu, že sa tak nestalo po prvýkrát, informuje Boyda (trailer – 02:01 a 01:40). Celá táto pasáž je kompletne z Echo.

V samom závere epizódy ju dopĺňa už takisto raz zmieňovaná scéna s Echo v bazéne.

1×05 True Believer

true_believer_snap1

Touto epizódou sa minimálne nateraz “ozveny” z Echo končia. Koniec je to pritom dosť chudobný, keďže je tu takáto “ozvena” len jedna a aj to len čiastočná, lebo ak opäť nedošlo pri natáčaní Echo k úprave scenára, tak sa jedná len o prebratý dialóg bez obrazu. Použitý bol v scéne, keď Ballard žiada Loomis o “preklepnutie” Caroline na základe scanu jej tváre z fotografie, ktorú mu poslal Alpha (dialóg v úseku 4:44 – 5:10).

Reklamy

Responses

  1. […] pilot sa však v dôsledku viacerých dejových zmien a využití niektorých jeho scén v iných epizódach stal pre tieto účely nepoužiteľným, a tak bolo potrebné pre DVD natočiť ešte jednu novú […]


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

Kategórie

%d bloggers like this: