Publikoval: anuris | apríl 14, 2009

Nové info o 13. epizóde

Aj keď rozhodnutie Foxu o neodvysielaní 13. epizódy Dollhouse stále mrzí, po vyzradení nových informácií o “Epitaph One” začína naberať pochopiteľnejší rozmer…

Článok obsahuje spoilery.

Ako som už informoval v inom článku podľa Jossa táto epizóda pokladá a zároveň aj zodpovedá viaceré veľmi dôležité otázky tykajúce sa Dollhouse. To môže byť síce pravda, povaha týchto odhalení bude však asi predsa len trochu iná než ako si ju vačšina ľudí predstavuje.

Podľa Kristin z E! Online sa totiž celá epizóda odohráva o 30 rokov v budúcnosti, ale čo je ešte podstatnejšie nevystupuje v nej žiadna z hlavných postáv seriálu.

Zdá sa, že celá tá záležitosť ohľadne zmlúv medzi TV a štúdiom je možno ďaleko zamotanejšia, než sa na prvý pohľad môže zdať a fakt, že sa štúdio rozhodlo natočiť Epitaph One na vlastnú päsť možno z kontraktových dôvod znemožnil, aby v nej účinkovali herci seriálu. Buď to alebo sa jednalo o dobrovoľné rozhonutie tvorcov – že by z vlastnej iniciatívy kompletne odignorovali celé stále herecké zloženie seriálu (vrátane jednej z jeho producentov Elizy Dushku) sa mi však moc nezdá.

Ako by teda mohla celá epizóda vyzerať? Od Felicie Day vieme, že práve toto je tá epizóda, v ktorej účinkuje, a keďže ostatní herci si mohli počas jej nakrúcania vziať dovolenku, tak je veľmi pravdepodobné, že Felicii pripadla hlavná úloha. Pôvodne sa Epitaph One popisovala ako snová epizóda, ale vzhľadom na viaceré nové informácie, ktoré sme sa o nej v posledných dňoch dozvedeli, je celkom možné, že to nakoniec naozaj bude epizóda zo “skutočnej” budúcnosti. V takom prípade sa natíska otázka o čo v nej vlastne pôjde. Bude postapokalyptický svet plný anarchie, v ktorom sa odohráva, dôsledkom činnosti Dollhouse? A má to nejakú súvislosť s tým toľko omielaným pravým účelom jeho fungovania, ktorý má Ballard odhaliť? Je možné, že aj keď v Epitaph One nebudú vystupovať samotní herci seriálu, jeho postavy sa v epizóde predsa len objavia aspoň prostredníctvom otiskov ich osobností, ktoré budú nahraté do iných hereckých predstaviteľov? Zahrá si Felicia Caroline, prípadne Echo? Toto je len zopár teórií, ktoré ma v rýchlosti napadli…

Vráťme sa však ešte k Foxu. Epitaph One síce nesporne pôsobí zaujímavo a seriál sa v nej môže ubrať miliónom rôznych smerov, z pohľadu televízie je však pochopiteľné, že s odvysielaním podobnej epizódy váha. Dej situovaný v postapokalyptickej budúcnosti, žiadny zo stálych hercov seriálu, celá epizóda má byť navyše natočená pomocou digitálnych kamier a za polovičné náklady než ostatné časti, takže aj jej vizuálny vzhľad bude od nich pravdepodobne veľmi odlišný… to všetko môže pre bežného diváka pôsobiť mimoriadne mätúco – obzvlásť u nového, ešte nie úplne etablovaného a už tak dosť komplikovaného seriálu ako je Dollhouse. Vieme ako veľmi TV chcela, aby bol seriál čo najepizodickejší a ľakho prístupný, čo najširšiemu spektru divákov. V kontraste s týmito jej požiadavkami však Epitaph One pôsobí ako z inej galaxie. A ak si k tomu pridáme, že TV by zaň musela štúdiu zaplatiť dodatočný poplatok, tak sa niet čomu čudovať, že siahla po ďaleko jednoduchšej variante, a tou je odvysielanie Omega, v ktorej sa celá séria pekne uzavrie, ako finále sezóny a ignorácia až príliš netradičného a experimentálneho Epitaph One.

V každom prípade, ak 13. epizóda nakoniec naozaj nebude odvysielaná, tak na DVD sa máme na čo tešiť…

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

Kategórie

%d bloggers like this: